web tasarım dersleri

Navigate / search

Array_key_exists () Dizi Fonksiyonu

Php’nin kendine ait ve bizim kullanmamıza hazır fonksiyonları olduğunu söylemiştik.(echo() print() phpinfo() gibi) Şimdi yine bu fonksiyonlarımız gibi fakat dizilerde kullanabileceğimiz tüm fonksiyonları tek tek ele alacağız.Bunlardan array_key_exists() fonksiyonuyla başlayalım.

Array_key_exists dizide belli bir anahtar içeren dizi elemanı varmı sorusunu sormak için  kullanırız.Örneğin bir dizide “x” adında bir anahtar olup olmadığını sorgulayacak kodu yazalım.

1
array_key_exists("x",$diziadi);

Bu fonksiyon $diziadi adındaki dizide x adlı bir anahtar olup olmadığını sorguluyor.Eğer varsa dönecek cevap True x adında bir anahtar yoksa dönecek cevap False olcaktır.
Şimdi bunu program içinde kullanalım.İlk önce bir dizi yazalım daha sonra o dizideki bir anahtar olup olmadığını sorgulayalım.array_key_exists() fonskiyonundan dönecek cevapa göre programımızın işleyişini düzenleyelim

1
2
3
4
5
6
7
$telefon=array("nokia"=>335,"Sony"=>250,"samsung"=>200);
 
if (array_key_exists("nokia",$telefon)){
	echo "Aradığınız kriterde sonuç var";
	}else{
	echo "Aradığınız kriterde sonuç yok";
	}

Gördüğünüz gibi if komutuyla sonucun True yani doğru olup olmadığını sorguladık ve doğru yada yanlış cevaplara göre kodlarımızı yazdık.Bu programı çalıştırdığınızda dizide nokia isimli bir anahtar olduğu için “Aradığınız kriterde sonuç var” yazısı çıkacaktır.

Leave a comment

name*

email* (not published)

website